materiał elka.pl

Prawie 300 tysięcy złotych domaga się Urząd Miasta Leszna od Urzędu Gminy Lipno. Chodzi o pieniądze za dzieci z gminy Lipno, które uczęszczały do leszczyńskich przedszkoli. Miasto ostrzegło gminę, że wystąpi przeciwko jej do sądu. Lipno już zaczęło spłacać należności, a p.o. wójta ma nadzieję, że sprawę uda się rozwiązać polubownie.

 

Jak podaje blog gminalipno.pl w lipcu do Urzędu Gminy w Lipnie trafiło przedsądowe wezwanie do zapłaty opiewające na prawie 300 tysięcy złotych. To pieniądze za dzieci z gminy Lipno, które uczęszczały do niepublicznych przedszkoli w Lesznie. -Przedszkola te są dotowane przez miasto – powiedział Radiu Elka Lucjan Rosiak, naczelnik Wydziału

Edukacji UML – zgodnie z ustawą o systemie oświaty w takich przypadkach za dzieci z innych gmin powinny płacić te gminy.

Jak się okazuje, gmina Lipno za „swoje” dzieci nie płaciła, w dodatku nie płaciła od lat.-Sytuacja taka ma miejsce od 2009 roku – mówi Lucjan Rosiak. Oznacza to, że zaległości dotyczą obu poprzednich włodarzy. Według gminalipno.pl kwota nieuregulowanych dotacji to 279 tysięcy złotych: prawie 79 tysięcy z czasów wójta Janusza Chodorowskiego i ponad 200 tysięcy z czasów Mariusza Homskiego. -Przypominaliśmy o tych zaległościach, jednak ze strony poprzedniego wójta nie było woli współpracy – mówi Rosiak. Dlatego wreszcie miasto postanowiło wejść na drogę prawną.

To poskutkowało – jeszcze w lipcu Lipno zapłaciło Lesznu około 40 tysięcy złotych. Decyzję podjął p.o. wójta Jacek Karmiński. -Musimy płacić zobowiązania – powiedział Radiu Elka – z pewnością jednak taka kwota jest dużym obciążeniem dla budżetu gminy. Karmiński zapowiada, że poprosi prezydenta Leszna o rozłożenie należności na raty, poza tym do uregulowania pozostają bieżące należności za prawie 30 dzieci, które obecnie uczęszczają do niepublicznych przedszkoli w Lesznie. Wójt dodał, że nie będzie się starał szukać winnych i wyciągać konsekwencj. -Stało się co się stało – mówi – teraz trzeba będzie posprzątać ten bałagan, żeby Leszno nie musiało występować do sądu. (jad)

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany