Za tydzień zostanie wyłączony analogowy nadajnik telewizji naziemnej.

28 listopada na terenie Gminy Lipno wyłączona zostanie emisja analogowego sygnału telewizji naziemnej. Zastąpi go nadajnik cyfrowy.

Lipno wkroczy w erę telewizji cyfrowej. Zostaniemy całkowicie „skazani” na sygnał cyfrowy nadawany w technologii DVB-T. Problemu z cyfryzacją nie będą mieli posiadacze telewizorów z wbudowanym dekoderem MPEG-4. Do starszych odbiorników należy dokupić specjalny dekoder – zwykle w formie przystawki, do której podpinamy antenę. Oczywiście alternatywą zawsze pozostaje platforma satelitarna.

Cyfryzacja ma swoje zalety m.in. dostęp do trzech multipleksów (paczek z kanałami), które oferują nam telewizję na miarę XXI wieku. Bez śnieżenia, bez problemów z sygnałem i zasięgiem o jakości porównywalnej do platform satelitarnych. Kanałów w formie cyfrowej jest także więcej, a w dzięki szerszej adaptacji rozdzielczości HD, można wreszcie wykorzystać potencjał nowoczesnych odbiorników.

Zakup tunera DVB-T to jednorazowy wydatek rzędu 100zł. Jeśli ktoś jednak przespał ostatnie dwa lata, może być nieco zaskoczony kompletnie „martwym” telewizorem. Podejrzewam, że w ciągu najbliższego roku głośno będzie naciągaczach oferujących starszym osobom usługi instalacyjne DVB-T za kilkaset złotych. Dlatego należy przestrzec osoby starsze przed naciągaczami.

Pod darmową infolinią 800 007 788 można zasięgnąć języka jak w miarę bezboleśnie przesiąść się na DVB-T. Dla internautów pomocny będzie serwis internetowy cyfryzacja.gov.pl

wylaczenie sygnalu telewizji analogowej

cyfryzacja.gov.pl Mapa zasiegu

źródło: newsweek.pl; cyfryzacja.gov.pl