Wyrok na demokrację bezpośrednią

232 posłów wyrzuciło wolę miliona Polaków do śmieci, uniemożliwiając przeprowadzenie referendum edukacyjnego.

materiał: gość.pl; sejm.gov.pl

Posłowie Platformy (w tym Łukasz Borowiak – poseł z Leszna) żartobliwie zwanej Obywatelską i Polskiego Stronnictwa żartobliwie zwanego Ludowym zdecydowali (poza dwoma posłami PSL – za co jako jedna z osób, które podpisały się pod inicjatywą, dziękuję), że Polacy nie będą mogli wypowiedzieć się na temat pięciu pytań dotyczących edukacji. W ten sposób udowodnili, że obecna władza nie traktuje poważnie konstytucyjnego zapisu, że „naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”

Zgoda, ustawa o referendach daje posłom możliwość odrzucenia obywatelskiej inicjatywy referendalnej. Ale praktyka, w wyniku której do tej pory nie odbyło się ani jedno referendum, którego wnioskodawcą nie byłby sejm lub prezydent, czyni możliwość przeprowadzenia takiego plebiscytu iluzoryczną. Poseł Kazimierz Michał Ujazdowski z Prawa i Sprawiedliwości tuż przed głosowaniem pytał Donalda Tuska: jeśli tego referendum nie można zorganizować, to jakie można? Odpowiem politykowi opozycji zamiast prezesa rady ministrów: tylko takie, którego wynik byłby przewidywalnie po myśli koalicji rządowej.

Ze strony przeciwników referendum z kolei padło pytanie: dlaczego wszyscy Polacy mieliby decydować o tym, co dotyczy tylko niektórych? Zadał je poseł, należący do grupy niektórych, którzy przyjmując ustawy czy wydając zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej mają prawo decydować o sprawach dotyczących wszystkich Polaków. To prawda, że w ich imieniu, ale dysponując mandatem wolnym, de facto wypowiadają się w imieniu swoich partyjnych liderów.

Wynik piątkowego głosowania nad referendum edukacyjnym to kolejny dowód na to, że PO i PSL to partie władzy, które swoimi prerogatywami bardzo nie lubią dzielić się z obywatelami. I uzurpują sobie nasze prawo do bezpośredniego podejmowania decyzji.


Pkt 28. porz. dzien. Rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej systemu edukacji, „Ratuj maluchy i starsze dzieci też”

Głosowało – 454  Za – 222  Przeciw – 232  Wstrzymało się – 0  Nie głosowało – 6
Większość bezwzględna – 228
zobacz indywidualne wyniki głosowania [kliknij]

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Jedna odpowiedź

  1. antyKlecha

    tak to jest z POprańcami,nie liczą się z nikim i niczym!!! W następnych wyborach czerrwona kartka i zielona trawka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: