Wojewoda wygasił mandat Aleksandra Szturo

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek wygasił zarządzeniem zastępczym mandat radnego Szturo. Stało się tak, bo wcześniej nie uczyniła tego Rada Gminy – poinformował mnie w rozmowie telefonicznej Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

18 lutego część Radnych Gminy Lipno chciało dyskutować nad wezwaniem wojewody do wygaszenia mandatu radnemu Szturo z Wilkowic, jednak Przewodniczący Czesław Fedyk nie wprowadził tego punktu do porządku obrad, a próba przegłosowania zmiany w porządku spełzła na niczym. Radni Komitetu Lipno 2010, do których należy też Aleksander Szturo, nie chcieli o tym dyskutować.

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym decyzję za Radę Gminy podjął Wojewoda Piotr Florek, wcześniej poinformował on premiera o zamiarze wydania takiego zarządzenia. Wojewoda zarządzeniem zastępczym stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego rady gminy, zarzucając mu prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskał mandat.

Radnemu Szturo przysługuje możliwość zaskarżenia decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wtedy wykonywać może mandat, do czasu uprawomocnienia wyroku. Jeśli tego nie uczyni, lub Sąd podtrzyma w mocy decyzję wojewody, konieczne będzie rozpisanie nowych wyborów uzupełniających.

Wcześniej radny Szturo dla „radia elka” zadeklarował, że jeśli wojewoda będzie wnioskował o wygaszenie jego mandatu, to on sam zrezygnuje z bycia radnym. Do tej pory nic takiego się nie stało. – [czytaj]

Radny Aleksander Szturo ma utracić mandat na skutek reklamy firmy OLSEN, której jest właścicielem na gruncie należącym do majątku gminy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie wolno radnemu prowadzić działalności na majątku gminy.

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

2 komentarze

  1. aTomek

    Olo jedno gada drugie robi,trudno oderwać twarz od kor….a…minimum przyzwoitości ale nie od takich ludzi…znowu przez czeko radnych wybory uzupełniające….czyżby Sylwek kandydatem??!!

    Odpowiedz
  2. kolo

    a Karol od czerwca bedzie mieszkal i pracował w Warszawie ciekawe czy bedzie jezdzil na sesje do Lipna? kolejne wybory?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: