Wiatraki przyjdą z północy

W gminie Lipno na skutek referendum wiatraki nie mają mieć racji bytu, ale one nadejdą wcześniej czy pózniej. Zaatakują nas z północy.

Śmigiel miasto wiatraków, to hasło przewodnie gminy Śmigiel teraz stanie się może prawdziwie realnym określeniem. Burmistrz Snela pisząc o Śmiglu na urzędowej stronie odnotowuje ” Nasza gmina dysponuje szeregiem atrakcji turystycznych. Zapewne największą z nich jest licząca ponad sto lat czynna kolej wąskotorowa, łącząca Śmigiel ze Starym Bojanowem i Wielichowem. Słynne są nasze wiatraki…” W najbliższej dziesięciolatce wiatraki mają szansę stać się słynniejsze niż kolej wąskotorowa nie tylko ze względu na ilość, ale i solidny zastrzyk kasy Śmigla. 43 siłownie posadowić ma firma Domrel na wyznaczonych lokalizacjach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Plan dla tych siłowni przyjęto w sierpniu 2011r.

Kiedy rozpocznie się budowa farm? Nieprędko. Na ten moment inwestor nie uzyskał pozytywnej odpowiedzi od Polskich Sieci Energetycznych w sprawie przyłączenia do sieci. Firma Domrel złoży odwołanie w tej sprawie, liczą na pozytywne rozstrzygnięcie. Potem pozostanie czas na przygotowanie raportu środowiskowego oraz wydanie dla każdej z lokalizacji z osobna warunków i decyzji środowiskowych. Biorąc pod uwagę czas jaki jest potrzebny by wypełnić procedury upłynie do 5 lat. Kiedy zaś wszystko już zostanie osiągnięte firma postawi 43 siłownie wiatrowe, każda po 2,5 MWh, a każda siłownia zasili gminny budżet. Na dzień dzisiejszy 1 wiatrak to dochód około 100 tys. złotych rocznie. Wtedy Śmigiel będzie prawdziwym Miastem Wiatraków.

kliknij na mapę, żeby powiększyć. Mapy zawierają poglądowe lokalizacje turbin wiatrowych.

wiatraki w śmiglu

wiatraki w Śmiglu

wiatraki-w-smiglu-i-lipnie

na niebiesko 18 turbin planowanych na terenie gminy Lipno

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: