Wiatraki – (nie)czysta energia?

Platforma Konsultacji Społecznych zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w ankiecie na temat farm wiatrowych.

– Źródła odnawialnej energii są coraz popularniejsze – i całe szczęście. Jednak brak regulacji dotyczący lokalizacji farm wiatrowych tworzy patologiczne sytuacje. Inwestorzy, niewielkim kosztem własnym, stawiają kolejne obiekty, a sprzeciw mieszkańców często ignorowany jest przez samorządy liczące przyszłe zyski – czytamy na portalu www.cyfrowademokracja.pl, na którym znajduje się ankieta.

Fot. Sxc.hu

Chodzi o gminę Krasnopol, która zawiadomiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek złożony przez firmę Eko Energia.

Mówiąc prościej – gmina pragnie wystawić farmę wiatrakową i czeka na wydanie zgody środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Problem tkwi w odległości, w jakiej miałyby się znaleźć wiatraki w stosunku do zabudowań mieszkalnych. Podczas gdy Ministerstwo Zdrowia zaleca odległość 2-4 km, w planie gminy Krasnopol wiatraki znajdowałyby się zaledwie kilkaset metrów od domostw.

Ministerstwo zdrowia wskazuje na zagrożenie zdrowia, jakie mogą wynikać z tak bliskiej lokalizacji wiatraków: syndrom turbin wiatrowych oraz chorobę wibroakustyczną. Oprócz problemów zdrowotnych, obniży się także standard życia: choć wiatraki nie emitują hałasu, ich szum jest nieustanny. Spadają także walory estetyczne okolicy – gmina leży na Suwalszczyźnie, nie mówiąc już o spadku wartości gruntów.

źródło: portalsamorządowy

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany