Wiadukt na Wilkowickiej i w Klonówcu do 2020?

W najbliższych latach może dojść do budowy dwóch wiaduktów drogowych nad torami w Lesznie i Klonówcu. Mają one powstać w ramach modernizacji linii Wrocław – Poznań. Inwestor, czyli kolejowa spółka, czeka jeszcze tylko na unijne pieniądze, które mają pokryć część kosztów.

Przejazd kolejowy na ulicy Wilkowickiej jest bardzo ruchliwy.

(© fot. Daniel Andruszkiewicz (leszno.naszemiasto.pl))

O potrzebie budowy wiaduktu na ulicy Wilkowickiej w Lesznie mówi się od wielu lat. Linia kolejowa Poznań – Wrocław dzieli miasto na dwie części – wschodnią i zachodnią. Zaledwie w kilku miejscach są one połączone przejazdami. Ten znajdujący się na ulicy Wilkowickiej, jest bardzo ruchliwy, bo w sąsiedztwie torowiska znajduje się strefa ekonomiczna. Łatwo sobie wiec wyobrazić, jak duże korki tworzą się przed rogatkami.

Początkowo miał tam powstać wiadukt kolejowy. Jednak po konsultacjach z władzami miasta PKP Polskie Linie Kolejowe przystały na propozycję budowy wiaduktu drogowego. Spółka posiada już pełną dokumentację projektową, decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych oraz decyzję o lokalizacji linii kolejowej. Przygotowywane są jeszcze wnioski o pozwolenia na budowę. Jak na razie nie ma też pieniędzy na realizację tej niezmiernie ważnej dla miasta i regionu inwestycji.

Jak czytamy w piśmie Edwarda Lucińskiego z PKP PLK, które otrzymał poseł PO Łukasz Borowiak, mają się one pojawić wraz z nową perspektywą finansowania z Unii Europejskiej, a więc w latach 2015 – 2020. Z tego samego źródła mają pochodzić pieniądze na budowę drugiego z planowanych wiaduktów. Ma on zawisnąć nad drogą krajową numer pięć w miejscowości Klonówiec. To równie ważna inwestycja nie tylko dla miasta, ale także regionu.
Z trasy tej korzysta wiele lokalnych firm.

Dużo szybciej, bo już w przyszłym roku, rozpocząć ma się inna kolejowa inwestycja w regionie. Mowa o dworcu kolejowym w Rawiczu. Z informacji przekazanych przez spółkę PKP wynika, że jego remont będzie mógł ruszyć już wiosną. Zadanie to znajduje się w opracowywanym obecnie programie inwestycji, na podstawie którego spółka może uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa. Program ma być gotowy w połowie stycznia przyszłego roku i wtedy trafi do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które zdecyduje o przyznaniu środków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rawicki dworzec będzie gotowy już w 2015 roku.

materiał leszno.naszemiasto.pl

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: