Wciąż nie ma jak płacić za śmieci

Wciąż szwankuje system informatyczny w Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. -Nie możemy wygenerować indywidualnych kont dla opłat za śmieci – przyznaje prezes związku Eugeniusz Karpiński. A termin pierwszej wpłaty mija 15 lipca.

radio_elka_logomateriał elka.pl

Nowe przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów wchodzą w życie już od poniedziałku. -Jesteśmy na to gotowi pod względem samych mieszkańców – mówił w Radiu Elka Eugeniusz Karpiński. Związek podpisał już umowy z firmami, które od poniedziałku będą odbierały z posesji odpady. W ciągu pierwszego tygodnia dostarczą one tym, którzy zadeklarowali selekcję śmieci, odpowiednio
oznakowane worki. Wynegocjowano już też cenę za odbiór odpadów z Zakładem Zagospodarowania w Trzebani.

O ile więc związek wie, ile zapłaci usługodawcom, o tyle wciąż wielką niewiadomą jest to, ile pieniędzy otrzyma od mieszkańców. Wciąż bowiem nie działa system komputerowy, przy pomocy którego będą oni obsługiwani. Największym problemem jest brak indywidualnych kont, na które należy uiszczać opłaty. Termin pierwszej wpłaty mija zaś 15 lipca. -Obiecywałem, że uda się uruchomić system do końca czerwca, jednak firma, która go dostarcza wciąż nie może sobie poradzić z problemami – bije się w pierś Eugeniusz Karpiński. Co gorsza nie wiadomo jeszcze, kiedy to nastąpi. -Podjęliśmy już decyzję, że ci, którzy nie z własnej winy nie zapłacą w lipcu w terminie nie będą ponosili żadnych konsekwencji – mówi prezes związku. Oznacza to, że nie będą im nalicane karne odsetki. Takie rozwiązanie uszczupli z pewnością budżet związku, jednak Karpiński uspokaja, że umowy z usługodawcami skonstruowano tak, że zapłata dla nich nastąpi we wrześniu; do tego czasu w kasie powinny pojawić się już pieniądze od mieszkańców.

Kłopoty z systemem sprawiają, że większości mieszkańców kilkunastu gmin nie dostarczono też informacji na temat harmonogramu odbioru odpadów oraz instrukcji na temat nowych zasad segregacji śmieci. Póki co można je znaleźć na stronie związku www.kzgrl.pl . (jad)

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: