Mieszkaniec gminy przesłał na blog taką oto wypowiedź:

Z zażenowaniem przeczytałem informację zamieszczoną w Aktualnościach na stronie internetowej Gminy Lipno pt. „Zwyciężyła Sprawiedliwość”. Jak zwykle, znowu pojawiły się w niej lapsusy. Wójt, który według mojego odczucia, prowadzi politykę samouwielbienia i niezmierzonej pychy pozwala sobie na umieszczanie tekstu, który napisany jest językiem tendencyjnym (samouwielbienie!)

Moim zdaniem nie wypada, aby taki tekst ukazywał się na oficjalnej internetowej stronie gminy. Rozumiem, że pomyłki popełniać może każdy.

Pan Wójt zapewne jest znawcą prawa administracyjnego (a może mi się tylko tak wydaje?) i wie doskonale, że sąd administracyjny rozstrzyga w granicach danej sprawy nie będąc jednak związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Dlatego stwierdzanie, że „korzystając z pomocy radcy prawnego wskazał uchybienia, jakich dopuścił się Starosta oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lesznie” w świetle powyższego przepisu jest książkową fanfaronadą, czy jak kto woli bufonadą.

No, ale zapewne niewielu wie, że Pan Wójt zatrudnia dla swoich potrzeb (czytaj: wypłaca sowite wynagrodzenia z kasy gminy) dwóch radców prawnych, a właściwie dwie radczynie prawne. Jedną w ramach ½ etatu na umowę o pracę, której właśnie wypowiedział umowę (kobieta powracająca z urlopu macierzyńskiego) i drugą na umowę zlecenie. Zapewne w ramach oszczędności!

Od wydanego przez WSA w Poznaniu wyroku kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga do NSA, czyli wyrok jest jeszcze nieprawomocny. Dlatego tytuł informacji z dnia 17 listopada „Zwyciężyła sprawiedliwość”,  jest jak najbardziej nie na miejscu i wyraźnie pokazuje, że Wójt może nie znać lub nie rozumieć znaczenia słowa sprawiedliwość. Zatem wyjaśnię: sprawiedliwość to uczciwe, prawe postępowanie. To jedno z podstawowych pojęć etycznych i prawnych oznaczających cechę przypisywaną jednostkom (osoba sprawiedliwa), działaniom (sprawiedliwe postępowanie), wiązaną najczęściej z bezstronnością.

W świetle dokumentów PIPu na temat prawdopodobieństwa mobbingu oraz wypowiedzi wójta z tym związanych, moim zdaniem zachowanie i postępowanie wójta niestety odstaje i nie mieści się w powyższej definicji. Tyle o uczciwości i sprawiedliwości.

Wracaąc do decyzji WSA pan Wójt zapewne wie wydając, a raczej podpisując (moim zdaniem) jako organ gminy decyzje administracyjne, że organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji. Uchylenie przez WSA w Poznaniu decyzji SKO i Starosty znaczy tyle, że postępowanie administracyjne wszczęte przez Starostę Leszczyńskiego nie zostało zakończone. A to oznacza, że decyzja administracyjna (nawet umarzająca postępowanie) musi być wydana. Czekać zatem należy na dalszy bieg sprawy. I wcale nie oznacza to racji a tym bardziej zwycięstwa wójta.

A jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie?

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Brak odpowiedzi

  1. antyKlecha

    święte słowa,świetnie napisane!!! ale czego można się spodziewać po Nikosiu Dyzmie Naszej Gminy??!!Chamstwo,buta prostactwo i samouwielbienie to jedyne cechy tego gościa!!!Zerowa wiedza elementarna,zerowa wiedza administracyjna i samorządowa-w karnej już się trochę orientuje!!! Dość taniego karierowcza na stołku!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: