Rolnicy z gminy Lipno protestują

80 rolników z gminy Lipno podpisało się pod protestem, jaki skierowali do Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

 

materiał leszno24.pl

foto: leszno24.pl

Domagają się zerwania umowy dzierżawy z dużym gospodarstwem w Klonówcu. Ich zdaniem dzierżawca nie dba o powierzony mu majątek, a budynki doprowadził do ruiny.

W poniedziałek w Gminny Ośrodku Kultury w Lipnie odbyło się Gminne Forum Rolnicze przygotowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Poruszano wiele tematów, m.in. dopłaty unijne, kredyty bankowe, czy sprawy związane z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ale najwięcej emocji wzbudziła ziemia.

ANR chce sprzedać rolnikom około 200 ha gruntów znajdujących się w Klonówcu, Gronówcu, Koronowie i Ratowicach. Są one obecnie dzierżawione przez Gospodarstwo Rolno-Nasienne Klonówiec. Rolnicy mają do dzierżawcy mnóstwo zastrzeżeń. Szczególnie o to, że nie dba o powierzony mu majątek, a budynki doprowadził do ruiny. Dlatego rolnicy chcą, by ANR odebrała gospodarstwu prawo do dzierżawy, a ziemię i obiekty sprzedała rolnikom.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele ANR tłumaczyli, że trwa właśnie kontrola wszystkich dzierżawionych przez agencję majątków w kraju. Niewłaścicwe dbanie o majątek może być przyczyną zerwania umowy dzierżawy.

lm, Fot. L. MATUSZEWSKA

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany