Pomoc dla bilioteki

28 stycznia rozpoczął nabór do Programu Rozwoju Bibliotek. Pomoc może otrzymać 450 placówek, które zakwalifikują się do projektu.

Na biblioteki z małych miejscowości czekają komputery, drukarki, szkolenia i granty. Program Rozwoju Bibliotek realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach.

Fot. Shutterstock

Program z budżetem 28 milionów dolarów (środki pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności) rozpoczął się w 2009 roku i początkowo zaplanowany był na pięć lat, miał się więc zakończyć w roku 2013.

Ostatnio jednak zwiększono budżet programu o 5 milionów dolarów, co pozwala na przedłużenie go do roku 2015.Do tej pory dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek unowocześniono ponad połowę bibliotek z małych polskich miejscowości – z programu skorzystało 3327 placówek z całego kraju.

Rocznie odwiedza je ponad 2,5 miliona osób. Dzięki sprzętowi informatycznemu, a także nowym umiejętnościom i pomysłom bibliotekarzy, ludzie spędzają tu ciekawie wolny czas, rozwijają swoje zainteresowania, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób lokalna biblioteka to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.

Na bibliotekarzy czekają też szkolenia: warsztat planowania rozwoju biblioteki, szkolenia informatyczne i kursy specjalistyczne, dzięki którym dowiedzą się, jak prowadzić swoją placówkę w nowoczesny sposób, jak sprawdzić, co ludzie chcą robić w bibliotece i jak dopasować ofertę biblioteki do ich potrzeb.

Biblioteki, które będą chciały dołączyć do programu, do 11 marca 2013 powinny złożyć wnioski za pośrednictwem portalu www.biblioteki.org. Oceni je komisja, biorąc pod uwagę m.in. opisy dotychczasowych działań bibliotek.

W programie mogą wziąć udział biblioteki publiczne ze wszystkich gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz z tych gmin miejskich, które liczą do 20 tys. mieszkańców. Takich bibliotek w całym kraju jest ponad 6500, z czego 3327 już skorzystało z programu.

Aby biblioteka wzięła udział w programie, niezbędna jest zgoda urzędu gminy. Udział w programie daje bibliotekom i całej gminie wymierne korzyści, ale też wiąże się z pewnymi zobowiązaniami. Wśród nich jest np. wydłużenie godzin pracy biblioteki.

źródło: portalasamorzadowy, PAP, biblioteka.org

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany