Od dziś „prawko” po nowemu. Sprawdź co się zmieni!

Największe zmiany dotyczą części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli ok. 500 – jak dotąd – egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. pytań.

Zmiany dotyczą sposobu szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców. Kursant będzie musiał zgłosić się najpierw do urzędu z kompletem badań lekarskich. Zostanie mu nadany numer identyfikacyjny, dopiero wówczas będzie mógł wybrać sobie szkołę nauki jazdy. Ośrodek szkolenia będzie mógł pobrać dane kursanta z bazy wydziału komunikacji.

Instruktorzy będą musieli stosować się do bardzo restrykcyjnych wytycznych szkolenia przyszłych kierowców. Jest w niej zawarte m.in. jak kursant ma trzymać ręce na kierownicy. Koniec z dowolnością szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Nowe przepisy podkreślają, że musi je przeprowadzić ratownik medyczny, lekarz systemu lub pielęgniarka systemu.
W starostwie powiatowym będzie musiała zawisnąć lista z tzw. zdawalnością szkół nauki jazdy. Na jej podstawie osoba zainteresowana kursem na prawo jazdy, będzie mogła wybrać tę z najlepszymi wynikami.

Największe zmiany dotyczą części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli ok. 500 – jak dotąd – egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. pytań.

Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwsze 20 pytań – będzie miał 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź. Na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi na każde z kolejnych 12 pytań specjalistycznych osoba egzaminowana będzie miała 50 sekund.

Do pytań i oddanych odpowiedzi nie będzie powrotu, nie będzie można ich poprawić. Na każde pytanie będzie można udzielić tylko jednej odpowiedzi. Suma punktów możliwych do uzyskania w części teoretycznej egzaminu wynosi 74.

Pozytywny wynik uzyskuje się w przypadku otrzymania co najmniej 68 punktów. Egzamin teoretyczny tak jak dotychczas będzie trwał 25 minut.

Po 19 stycznia wydawane będą nowe wzory prawa jazdy z kolorowym zdjęciem i z nowoczesnymi zabezpieczeniami. Prawo jazdy podobnie jak obecne dowody osobiste będzie wykonywane z poliwęglanu, a nie jak dotychczas z laminowanego kartonika.

Dokument będzie miał m.in. naniesiony mikrodruk i hologram. Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy nie oznacza obowiązku natychmiastowej jego wymiany. Dotychczasowe, wydane bezterminowo, będą wymieniane w latach 2028-2033.

Ustawa ma ponadto zapobiec wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Również instruktorzy zostaną poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym; będą też musieli co rok uczestniczyć w kursach doskonalących.

Inny cel ustawy to podniesienie kwalifikacji instruktorów prawa jazdy i zobowiązanie ośrodków szkolenia do przekazywania samorządowi powiatowemu informacji o kursach i ich uczestnikach. Nadzór nad samorządem ma w tej sprawie sprawować wojewoda.

za ikamien.pl i portalsamorzadowy.pl

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany