Niższe rachunki dla odbiorców wrażliwych

Odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, czyli otrzymujący dodatek mieszkaniowy, będą mogli wystąpić do gminy o dodatek energetyczny, który obniży wysokość płaconych przez nich rachunków.

materiał portalsamorzadowy

Sejm znowelizował Prawo energetyczne. Posłowie przyjęli rozwiązania wspierające osoby w trudnej sytuacji materialnej.

foto: fotolia

Zgodnie z przegłosowaną ustawą tzw. odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, czyli otrzymujący dodatek mieszkaniowy, będą mogli wystąpić do gminy o przyznanie tzw. dodatku energetycznego, który obniży wysokość płaconych przez nich rachunków za prąd.

Chodzi o gospodarstwa domowe osiągające dochody poniżej przyjętego progu. Będą mogły starać się w gminie o refinansowanie wynoszące maksymalnie do 30 proc. kosztów określonego wolumenu energii.

Ustawa nakłada też na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek dostarczania konsumentom informacji o ich prawach, sposobie wnoszenia skarg i rozstrzygania sporów.

Nakazuje zawrzeć też zapisać w umowie takie informacje, jak m.in. okres jej obowiązywania i warunki rozwiązania oraz informacje o możliwości otrzymania pomocy w przypadku awarii.