Nie uchwalono podziału na okręgi jadnomandatowe

Do 1 listopada samorządowcy – zgodnie z kodeksem wyborczym, który wszedł w życie 1 sierpnia 2011 roku – miały podjąć decyzję o nowym podziale gmin na okręgi wyborcze. W gminie Lipno się to nie udało.

Nowy podział zmieni sposób przeprowadzania wyborów samorządowych w 2014 roku. Dla radnych Gminy Lipno podział nie był łatwą decyzją. Dwukrotnie nie podjęto stosownej uchwały. W końcu decyzję za radnych podejmie Przemysław Strach – Komisarz Wyborczy.

Przygotowany podział na okręgi przez Urząd Gminy przewidywał utrzymanie status quo podziału liczby mandatów w poszczególnych okręgach. Przy czym nadmienić należy, że Górka Duchowna została podzielona na 2 części: Górka Duchowna od nr 1 do nr 20, Ratowice i Sulejewo oraz Górka Duchowna od nr 21 do nr 91.

Zaproponowana uchwała podzieliła radnych. Komisja Statutowa na czele której stoi radny Andrzej Klecha zaproponowała swoją wizję uchały, wg której Koronowo i Pustepole, Przysiółek, Janopol i Ratowice, Sulejewo,Żakowo – połączono w 1 mandat wyborczy, a piąty z kolei otrzymałyby Wilkowice.

Każda ze stron przekonywała do swoich racji, jednak dwukrotnie nie doszło do konsensusu. Na sali obrad od dłuższego czasu nie ma radnej Aleksandry Lizer, której głos mógłby przesądzić o losie proponowanych uchwał.

Poniżej możesz zapoznać się z propozycjami:

projekt UG projekt Komisji Statutowej
   

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

7 komentarzy

 1. KAROL GINTER

  Szkoda Andrzeju, że jako mieszkaniec Wilkowic pominąłeś fakt że pan P. O. Wójta Jacek Karmiński popiera stanowisko radnych którzy nie chcą aby Wilkowice miały 5 mandatów w Radzie Gminy.

  Myślę że mieszkańcom Wilkowic należą się wyjaśnienie tej sytuacji!

  Na dzień dzisiejszy Wilkowice pod względem liczebności stanowią 1/3 całej Gminy Lipno i z roku na rok nas przybywa.

  Rada Gminy Lipno liczy 15 radnych a 1/3 z 15 to 5.

  Pytam się dlaczego Wilkowice maja mieć tylko 4 głosy w radzie?

  Według tej proporcji na jeden mandat radnego z Wilkowic przypada około 600 mieszkańców! A na przykład mała Górka Duchowna ma mieć 2 mandaty gdzie na jednego radnego przypada zaledwie około 300 mieszkańców. (100% mniej)

  Do tego wszystkiego dochodzi fakt próby wygaszenia mojego mandatu żebym nie mógł wziąć udziału w drugim głosowaniu dotyczącym podziału Gminy na okręgi wyborcze i nie mógł zagłosować za uchwałą korzystniejszą dla Wilkowic, zaznaczyć trzeba że brak mojego głosu doprowadził by do przydzielenia Wilkowicom 4 a nie 5 głosów w radzie.

  Pytam się jako mieszkaniec Wilkowic komu tak zależy żeby sztucznie dzielić Górkę Duchowną na 2 okręgi i zostawić NAJWIĘKSZEMU sołectwu Wilkowicom tylko 4 głosy?

  Z poważaniem
  Karol Ginter

  Odpowiedz
  • gminalipno

   Drogi Karolu. Sugerujesz, że pominąłem fakt, że pan Jacek Karmiński popiera stanowisko radnych, którzy nie chcą aby Wilkowice miały 5 mandatów. Wg mnie mylisz pojęcia. To radni popierają projekt Wójta nie na odwrót. Prawda? Niczego więc nie pominąłem, jak sugerujesz. Widocznie nie zrozumiałeś sensu mojego wpisu „Przygotowany podział na okręgi przez Urząd Gminy przewidywał utrzymanie status quo podziału liczby mandatów w poszczególnych okręgach. Przy czym nadmienić należy, że Górka Duchowna została podzielona na 2 części: Górka Duchowna od nr 1 do nr 20, Ratowice i Sulejewo oraz Górka Duchowna od nr 21 do nr 91.” Dalej, dziwnym byłoby gdyby Karmiński nie popierał projektu, który przedłożył jako projekt Urzędu Gminy, a który był wypracowany przez panią Kozak, pracownika urzędu. Jak Ty sobie wyobrażasz, żeby Wójt przedstawiając propozycję uchwały na Sesji, nie był jej zwolennikiem? To primo.
   Co do faktu wygaszenia Twojego mandatu. Nikt nie próbował tego robić na siłę. Prawda jest taka, że mandat utraciłeś (sic!) Pytanie jest takie, dlaczego Rada zajęła się tym tematem tak późno? Wkrótce przedstawię skutki zasiadania w Radzie, bez ważnego mandatu, będziesz oczywiście mógł się do tego ustosunkować.
   Co do samego głosowania. Myślę, że dobrze się stało, że to Komisarz podejmie decyzję o podziale na okręgi jednomandatowe. Mam nadzieję, że wkrótce poznamy jego wybór.

   Odpowiedz
 2. nh

  nieznajomosc prawa nie zwalnia z jego stosowania trzeba bylo sie nie wymeldowywac mam nadzieje ze wszystkie glosowania zostana od tego momentu powtorzone lub odjety glos

  Odpowiedz
 3. Justyna

  Panie Karolu, Pan jako Radny, powinien znać prawo, chociażby te, które Pana dotyczy.
  W momencie wymeldowania, zostaje Pan usunięty z rejestru wyborców, co oznacza, że traci Pan bierne prawo wyborcze do rady gminy. Ta więc, w momencie wymeldowania stracił Pan bierne prawo wyborcze, czyli mandat radnego.
  Mam nadzieję tylko, że za ten czas, w którym nie powinien zasiadać Pan w radzie, odda Pan dietę, która się Panu nie należała.
  Pytanie tylo czy uchwały są wogóle ważne, skoro w głosowaniach brała udział osoba, która utraciła mandat.

  Odpowiedz
 4. zgodnie z prawem?

  Jeżeli mamy radnych, takich jak pan Klecha i pan Ginter to nie dziwię się, że pan Fedyk tak koncyliacyjnie ich ustawia, popełniając tak kardynalne błędy!

  Odpowiedz
 5. mieszkaniec

  A nie tak dawno sam pan Ginter zasiadał w komisji wyborczej podczas wyboru sołtysa w Wilkowicach, a potem jako radny unieważnił wybory, ponieważ GŁOS ODDAŁA OSOBA NIE ZAMELDOWANA NA TERENIE WILKOWIC I NIE WAŻNE, ŻE TAN PAN MIESZKAŁ STALE W WILKOWICACH I TAM PRACOWAŁ. Ot takie rozdwojenie jaźni, które często się zdarza niektórym radnym.

  Odpowiedz
 6. Karol Ginter

  Do NH Nieznajomość prawa? Uwielbiam wypowiedzi osób niewtajemniczonych w sprawę którzy uważają się za „EXPERTÓW”.

  Ciekawe jak Pan lub Pani anonim NH odniesie się do kwestii nieznajomości prawa przez Pana P. O. W Jacka Karmińskiego?

  Skoro ja wymeldowałem się 15 sierpnia i w tym samym dniu nie mogąc złożyć informacji w Biurze Rady z powodu urlopu Pani Biegańskiej, zwróciłem się do Wójta Jacka Karmińsiekgo jako bezpośredniego przełożonego Pani Biegańskiej i poinformowałem go o wymeldowaniu się i o tym że prawdopodobnie stracę mandat.

  Na to Pan Karmiński stwierdził że nie tracę mandatu i nadal mogę być radnym.

  Pytam się zatem czy to jest mój brak wiedzy czy ktoś wprowadził mnie w błąd?
  Skoro osoba z doświadczeniem samorządowym i wykształceniem również o tym profilu udziela mi takiej informacji to kto tu nie zna prawa ???

  Osobiście czuję że Pan Karmiński nie zrobił tego w złej woli ani po to żeby mi zaszkodzić ale faktem jest że mimo dobrych intencji wprowadził mnie w błąd i z tego powodu powstało to całe zamieszanie

  Pokuj wszystkim ANONIMOM
  Karol Ginter

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany