Karmiński bez absolutorium – winny rębak?

Dziś w Lipnie podczas Sesji Rady Gminy rajcy dyskutowali nad udzieleniem absolutorium dla wójta Karmińskiego. Nie otrzymał, bo nie kupił rębaka?

Sesja, która miała rozpocząć się w samo południe, jednak rozpoczęła się z 15 minutowym opóźnieniem, gdyż na sali było jedynie 7 radnych (wymaganych jest 8 radnych by uzyskać quorum). Na początku sesji głos oddano wójtowi Karmińskiemu, który zaprezentował radnym i zgromadzonym gościom sprawozdanie z wykonania budżetu za 2012r. W dalszej części Sesji przystąpiono do dyskusji nad udzieleniem absolutorium. Głos zabrał radny m.in. Andrzej Klecha, który jasno zadeklarował, że nie udzieli głosu poparcia Karmińskiemu, gdyż ten miał w 2012r. kupić rębak, który miał być wykorzystany do przygotowania ścinek, które zimą miały ogrzewać szkoły. Mimo, iż rębak miał kosztować 5-10 tysięcy, a budżet gminy opiewa na 22 miliony złotych, Klecha wraz w Przewodniczącym Rady nie dali się przekonać i zagłosowali przeciw.

Absolutorium nie jest tylko za sprawy finansowe, ale również za wolę współpracy, niestety do tej pory to nie nastąpiło,a ostatnie działania, które miały miejsce tym bardziej mnie nie przekonują – podsumował dyskusję Przewodniczący Fedyk i zarządził głosowanie.

ZA udzieleniem absolutorium byli: Jacek Pawłowski, Andrzej Michalski, Hanna Kowalczyk, Zenon Wolnik, Tadeusz Hofmański, Wacław Andrzejewski.

PRZECIW: Czesław Fedyk, Andrzej Klecha

WSTRZYMAŁ SIĘ: Aleksander Szturo

Wynik głosowania 7/2/1 nie przesądził o nieotrzymaniu absolutorium dla Karmińskiego. Uchwała o otrzymaniu, bądź nieotrzymaniu absolutorium wymaga bezwzględnej ilości głosów w każdym przypadku. W zaistniałej sytuacji Rada Gminy nie podjęła żadnej uchwały.

Zebranych na sali zadziwiła postawa radnego Szturo, ten wstrzymał się od głosu i to spowodowało, że Karmiński nie uzyskał wymaganych 8 głosów. Wcześniej radny Szturo będący członkiem Komisji Rewizyjnej, która składała wniosek o udzielenie absolutorium, głosował ZA udzieleniem Karmińskiemu  absolutorium. Co spowodowało, że radny w ciągu dwóch tygodni zmienił zdanie?


Od wielu lat pierwszy raz budżet zamknął się ponad 2,6 milionową nadwyżką. Dziesięciomilionowe zadłużenie gminy w roku 2011 zostało umniejszone do kwoty 7,6 mln i wróciło do poziomu, kiedy stery gminy objął Mariusz Homski (na koniec 2011 – 10,1 mln). Na inwestycje Karmiński przeznaczył blisko 3mln złotych, realizując m.in. budowę ścieżki rowerowej w Wilkowicach (ok 1mln zł), budowa kanalizacji w Mórkowie (0,5 mln), czy termomodernizacja szkoły w Goniembicach (123tys. zł). Lwią część 22 milionowych dochodów gminy pożera oświata, gmina przeznacza na jej cel prawie 40% wydatków budżetowych. Przy 5,2mln subwencji oświatowej gmina dokłada do szkolnictwa blisko 2,6 mln.

Ponieważ Sesja zwołana została przez Przewodniczącego Fedyka na godzinę 12-tą i dla wielu mieszkańców była to godzina, która uniemożliwiała przybycie i zapoznanie się ze sprawozdaniem z finansowania gminy, wkrótce zamieszczone zostanie zapis wideo z przebiegu Sesji. Zapraszam.

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

3 komentarze

 1. mieszkanka

  Czy tylko ja mam takie wrażenie, że zwołanie sesji „w samo południe” to sposób przewodniczącego na eliminację obserwatorów? Przewodniczący stanął do pojedynku o 12.oo, nie jak zwykle o 15.oo. Dlaczego? Nie chciał świadków podczas absolutorium? No, bo trochę głupio kibicować kolegom w wydawaniu pozytywnej opinii na komisjach, a potem wraz z nim głosować przeciw… albo sie wstrzymać. To jakby powiedzieć „mam swoje zdanie, ale absolutnie się z nim nie zgadzam”. Może jednak nie wszystkim głupio zwłaszcza, kiedy ma się dwie twarze. Albo… jak się to nazywa, kiedy wiecznie chrzani się o tym samym… o jakimś układzie, o klice i takich tam bzdurach? Acha, to mania prześladowcza. A tak z innej beczki… Nie umniejszając roli Pani skarbnik… to przecież zasługa Wójta, że budżet pomniejszył dług. A może przewodniczącego? Nie, to pewnie zasługa „układu”, a może Radnych 2010? Chyba czas na urlop, bo i mnie już się wszystko plącze. Życzę więc udanego urlopu… wszystkim.

  Odpowiedz
 2. mieszkanka

  Nie mam pojęcia gdzie pisać komentarze do pisaniny na TGL, więc pozwalam sobie skorzystać z uprzejmości tych, co to komentarzy się nie boją. Chodzi mi o działki nauczycieli. Tajemnicą Poliszynela była sprawa, kiedy były wójt M.H. odebrał działki nauczycielom, choć nie miał do tego żadnego prawa. Żeby było zabawniej… sprzedał je. Działki z ziemią o wysokiej kulturze wypracowanej przez tych ludzi przez lata, oczywiście chętni się znaleźli. Jednak znalazły się też osoby, które znały przepisy i nie miały zamiaru rezygnować z nabytych praw. Bo niby dlaczego? Dla kaprysu M. Homskiego? Czyżby Czesłaf Fedyk o tym nie wiedział? Szczerze wątpię! Ale jeśli można trochę fermentu posiać… to czemu nie? Co zrobić, każdy ma jakieś hobby, choć może lepiej poczytać wnikliwie Kartę Nauczyciela? Z tego akurat byłby pożytek!

  Odpowiedz
  • Mieszkaniec Wilkowic

   „Mieszkaniec” do” mieszkanki”
   Nie masz pojęcia gdzie pisać komentarze do pisaniny na TGL?
   Mam propozycję, aby nie pisać żadnych „komentarzy do pisaniny na TGL”. Bo kogo interesuje ta „pisanina”? Wystarczy spojrzeć na „licznik” odwiedzin – 100 wejść w ciągu tygodnia. Sam wchodzę co najmniej 10 razy w tygodniu (takie zboczenie). Sądzę, że Ty również „odwiedzasz” tę stronę kilka razy w tygodniu. Są jeszcze: Czesław, Sylwester, Paweł i już mamy połowę wejść na stronę.
   Wobec tego zastanów się czy warto robić im reklamę i pokazywać, że ktoś jest zainteresowany ich „pisaniną”. Oczywiście, że nie można zgadzać się na ich kłamstwa i pomówienia – tylko trzeba znaleźć inne sposoby.
   Na tej „stronie” zajmijmy się pozytywnym działanie dl dobra Naszej Gminy i jej mieszkańców – bez złości i nienawiści.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: