Judocy UKS ,,JUNIOR” Lipno w Niemczech na Randorii w Fürstenwalde

W dniach 21-22.12.2013r. zawodnicy Sekcji Judo UKS ,,Junior” w Lipnie wzięli udział w  randorii w Niemczech w klubie Judo Team BUDO DOJO w Fürstenwalde wspólnie z  zawodnikami z  UKS Łokietek Poznań.

W wyjeździe wzięło udział 15 osób z naszego klubu tj.; Martyna Kajoch, Gabrysia Wojciechowska, Malwina Żak, Kacper Dominiak, Marcel Dominiak, Kacper Witkowski, Kacper Kowalski, Przemek Kajoch, Kacper Sajnóg, Filip Olizar, Miłosz Olizar, Kamil Gerwazik, Adam Młynarek, Przemek Ruta i Mikołaj Bąkowski.

Oprócz wartości treningowych nabytych podczas dwóch treningów i randorii, czyli walk z kolegami z Niemiec, wieczorem zostaliśmy zaproszeni na okazały basen i akwapark, natomiast kolejnego dnia zwiedzaliśmy atrakcje Fürstenwalde oraz byliśmy w Berlinie w centrum handlowym.

Ponadto w drodze powrotnej zwiedziliśmy największe atrakcje Ziemi Lubuskiej, jednego z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XXw. w Europie tj. Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) Jest to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30 XXw. na pograniczu niemiecko – polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty i rozciąga się na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna.

            Watro zaznaczyć też, że zwiedziliśmy Pomnik Chrystusa Królapomnik znajdujący się w Świebodzinie przy ul. Sulechowskiej (w pobliżu S3, E65). Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m). Ostateczny ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton.

Budowla swoim wyglądem nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o 3 metry wyższa. Wysokość samej statui wraz z koroną jest aż o 6 m większa (pomnik w Rio de Janeiro liczy 38 m, z czego 8 m stanowi cokół). Obecnie statua pomnika w Świebodzinie jest najwyższą rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie. W czerwcu 2011 roku w Limie  w Peru stanęła podobna, licząca 37 metrów figura Chrystusa Pacyfiku (z czego 22 m mierzy statua a 15 m podstawa pomnika).Czyli sama statua jest nadal najwyższa na świecie.

Wyjazd miał charakter szkoleniowy oraz integracyjny a ponadto zwiedzaliśmy opisane atrakcje turystyczne w Niemczech i Polsce. Klub oprócz celów szkoleniowych przywiązuje uwagę do wartości integracyjnych grupy oraz do poznawania ciekawych miejsc i osób w kraju i za granicą.

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: