Jest wyrok dla byłych wójtów Lipna

Byli wójtowie Lipna Mariusz H. i Grzegorz Sz. usłyszeli już wyroki. To dość nieoczekiwany finał sądowej sprawy obu włodarzy. Dlaczego? Bo proces ruszył dziś rano.

materiał leszno24.pl

O zarzutach, jakie usłyszeli dziś w Sądzie Rejonowym w Lesznie obaj mężczyźni pisaliśmy tutaj.

Akt oskarżenia odczytany przez prokuratora Pawła Ziętkiewicza był bardzo obszerny. Znalazły się w nim przede wszystkim zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych, czyli brania łapówek od osób fizycznych i firm, w zamian za załatwienie spraw urzędowych, np. zmian w planie zagospodarowania przestrzennego lub umorzeniach podatku od nieruchomości. Większość pieniędzy trafiła, w formie darowizny, do gminy. Obaj mężczyzny zostali też oskarżeni o uporczywe nękanie dyrektorki jednej z gminnych szkół oraz sekretarz gminy. Grzegorz Sz. usłyszał też zarzut o charakterze obyczajowym.

Dalsza część procesu była niejawna. Zdecydował tak sędzia prowadzący Dominik Szufnarowski, tłumacząc to dobrem pokrzywdzonych.

Aktu oskarżenia Mariusz H. i Grzegorz Sz. wysłuchali w obecności swoich obrońców. Nie zgłosili żadnych zastrzeżeń. Obaj postanowili dobrowolnie poddać się karze. To znaczy, że okoliczności popełnienia przestępstw nie budzą w nich żadnych wątpliwości. Sąd po przerwie ogłosił więc wyrok.

Wicewójtwie zostali skazani na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Mają zapłacić po 10.000 zł grzywny. Przez 10 lat nie będą mogli pełnić funkcji publicznych. Dodatkowo sąd orzekł też przepadek mienia przywłaszczonego przez Mariusza H. Chodzi o 2000 zł, które przyjął jako własną korzyść majątkową. Były wójt H. i jego zastępca Sz. mają też dozór kuratora.

Wyrok nie jest prawomocny.

Prokurator Ziętkiewicz, który przygotował akt oskarżenia powiedział nam, że oskarżeni Mariusz H. i Grzegorz Sz. cały czas nie przyznawali się do przedstawianych im zarzutów, więc to że dziś zdecydowali dobrowolnie poddać się karze dla organów ścigania jest zaskoczeniem.

lm, Fot. E. Baldys