Gmina wejdzie ci na kasę

Nie skarbówka, lecz urzędnicy gminni będą ścigać tych, którzy nie wnoszą opłat śmieciowych. Odpowiednie przepisy wchodzą w życie 6 marca.

źródło portal samorządowy

Gminy zapowiadają, że będą bezwzględne, bo bez tych pieniędzy upadnie cały system odbierania śmieci – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”

Dzięki dodaniu do ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach art. 6qa w procesie poboru opłaty za śmieci wójt zyska status organu egzekucyjnego. Pozwoli to gminie bezpośrednio wyegzekwować od krnąbrnych mieszkańców należne jej pieniądze..

Środki egzekucji obejmują możliwość zajęcia pensji, środków pieniężnych na rachunku bankowym czy majątku ruchomego.

Przekazanie egzekucji administracyjnej wójtom niewątpliwie przyczyni się do większej ściągalności opłaty za śmieci. Egzekucję będzie prowadził ten sam podmiot, który ponosi koszty systemu gospodarki odpadami. Trudno o lepszą motywację, aby mechanizmy egzekucji były skuteczne – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Jedna odpowiedź

  1. Mieszkaniec Wilkowic

    W naszym przypadku to nie wójt ani jego urzędnicy będą mieli uprawnienia do egzekucji opłaty za śmieci tylko Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńsiego (art. 6r ust. 1b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: