Gmina dopłaci, autobusy pojadą

Autobusy MZK będą nadal jeździć aż do ul. Święciechowskiej w Wilkowicach. Gmina Lipno zdecydowała się zwiększyć o ponad 2 tysiące złotych miesięcznie dotację do dowozów na skutek petycji 140 mieszkańców wsi, protestujących przeciwko skróceniu linii nr 4. 

materiał elka.pl

Sprawą linii autobusowej nr 4 radni Lipna zajęli się na poniedziałkowej sesji. Miejski Zakład Komunikacji ogłosił bowiem, że skraca długość linii w Wilkowicach – autobusy miały dojeżdżać tylko do remizy, a nie jak dotąd do ul. Święciechowskiej. -MZK argumentował to nieopłacalnością linii – powiedział Radiu Elka wójt Lipna Jacek Karmiński – z wyliczeń wynikało, że na odcinku remiza-Święciechowska jeżdżą średnio dwie osoby na kurs. Leszczyński przewoźnik zaproponował, że może utrzymać długość linii, ale w zamian za zwiększenie dotacji z budżetu gminy aż o ponad 2 tysiące złotych – z 5300 do 7500 złotych miesięcznie. -Gdy przedstawiłem tę propozycję Komisji Budżetowej Rady Gminy radni stwierdzili, że nie ma sensu dopłacać aż tyle – mówi Karmiński.

Jednak gdy MZK podało do publicznej informacji wiadomość o skróceniu linii zaprotestowali przeciwko temu mieszkańcy Wilkowic. -Konsekwencją pańskiego posunięcia jest posyłanie dzieci na 2,5 kilometrowe codzienne marsze, zarówno w deszczu jak i mrozie. Jeszcze niedawno te same dzieci hołubił Pan w kampanii wyborczej – pisał do wójta występujący w ich imieniu Sylwester Przydrożny – nie przyjmujemy do wiadomości, że przesłanką przedmiotowej decyzji jest brak wolnych środków finansowych. Pod petycją przeciwko skróceniu linii podpisało się 140 mieszkańców wsi.

To sprawiło, że na sesji radni gminy postanowili, że przystaną na warunki MZK, czyli zwiększą dotację o ponad 2 tysiące złotych. Wójt nie kryje, że rozwiązanie to nie jest do końca satysfakcjonujące. -Czy to jest uczciwe wobec mieszkańców ulic Dworcowej czy Mórkowskiej, którzy w dalszym ciągu muszą dochodzić kilkaset metrów czy nawet kilometr do przystanku? – zastanawia się. Jak dodaje Karmiński, w przyszłości trzeba będzie wrócić do tematu kursowania autobusów w gminie. (jad)

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

2 komentarze

 1. samorządowiec

  Pragnę poinformować pana Sylwestra P.który zamieścił wypociny na swej stronie, że niema imprezy w Wilkowicach o nazwie Traktoriada!!! Ta nazwa to zapewne wymysł pana kolegi Mariusza H. któremu prokurator stawia 15 zarzutów. Prawidłowa nazwa imprezy brzmi: Festiwal starych ciągników i maszyn rolniczych. Tak już jest od 11 lat.

  Odpowiedz
 2. Mieszkaniec Wilkowic

  „Gdy przedstawiłem tę propozycję Komisji Budżetowej Rady Gminy radni stwierdzili, że nie ma sensu dopłacać aż tyle – mówi Karmiński.”
  Czyli to Radny Klecha ze swoją grupą byli przeciwni temu aby autobus jeździł w Wilkowicach na ul. Święciechowskiej.
  Tak swoją drogą to drogo nas kosztuje ta jazda „średnio dwie osoby na kurs” w kwocie 2.000 zł miesięcznie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: