materiał panorama.media.pl

Długo była jedyną kobietą

W tym roku świętuje srebrny jubileusz. Jest jednym z najstarszych stażem sołtysów w gminie Lipno. Genowefa Tomaszewska od 25 pełni funkcję sołtysa Żakowa.

Sołeckie tradycje

Pochodzi z sąsiedniej gminy Osieczna. Jej ojciec był sołtysem w Wojnowicach, a więc od najmłodszych lat miała styczność z tego typu pracą. Z czasem zamieszkała w Żakowie, wraz z mężem, który objął tu …sołectwo. Już wtedy prowadziła sołecką dokumentację. Po śmierci męża stwierdziła, że wystartuje w wyborach na sołtysa. Zarówno wtedy, przed 25 laty, jak i w kolejnych wyborach organizowanych co cztery lata, nie miała kontrkandydatów.

– Do niedawna byłam w gminie jedyną kobietą sołtysem – zdradza Genowefa Tomaszewska. Stąd podczas sesji rady gminy zawsze najpierw witano panią sołtys, a dopiero później pozostałych sołtysów.

– Dopiero w ubiegłym roku sołtyskami zostały też panie w kilku innych miejscowościach. Są prężne, jestem przekonana, że poradzą sobie na tych stanowiskach – dodaje Genowefa Tomaszewska.

Wśród kolegów w innych sołectwach nigdy nie miała szczególnych forów. Ale jako kobieta sołtys mogła chyba liczyć na szczególne zrozumienie wśród mieszkańców. Gdy pytała ludzi, czy pomogą w czynie społecznym np. w budowie chodnika, nie pamięta, by ktoś kategorycznie jej odmówił.

– Nikt mnie z tego powodu jeszcze nie wyrzucił z podwórka – żartuje. – Być może ma coś w sobie powiedzenie, że kobiecie się nie odmawia.

Nowe wyzwanie

Jak przyznaje pani sołtys, współpraca z mieszkańcami Żakowa układa się dobrze. Wieś jest niewielka, mieszka w niej około 190 osób. Sąsiednie Lipno przeżywa ekspansję osiedlających się masowo w gminie  leszczyniaków. Do niewiele bardziej odległego od Leszna Żakowa ten trend jeszcze nie dotarł.

– Sporo ludzi prowadzi tu swoje gospodarstwa, a w wielu z nich kolejne pokolenia garną się do rolnictwa – podkreśla pani Genowefa.

Dziś jako sołtys nie ma może tyle pracy, co kiedyś, ale pewne obowiązki, jak chociażby zbieranie podatków, pozostały niezmienne. Wraz z radą sołecką trzyma również pieczę nad funduszem sołeckim.

– Potrzeb, na które chcielibyśmy przeznaczać te pieniądze, jest wiele. Na pewno nie uda się to w ciągu jednego roku. W planach jest m. in. budowa nowych chodników, boiska dla dzieci, a później również placu zabaw – zapowiada Genowefa Tomaszewska.

Wkrótce przyjdzie jej nadzorować kolejną poważną inwestycję. Miejscową salę wiejską czeka bowiem remont. Obiekt nie jest duży, ale jak do tej pory wymieniono tu jedynie okna i wybudowano toaletę. Do zrobienia jest więc sporo. Modernizacja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. A – jak podkreśla pani sołtys – sala jest potrzebna. Odbywają się tu m. in. zabawy sylwestrowe organizowane przez sołectwo, uroczystości komunijne, zebrania wiejskie czy inne wydarzenia.

Kwiatów więcej niż…

okazji srebrnego sołeckiego jubileuszu nie zabrakło życzeń. Gmina zafundowała pani Genowefie serwis do kawy z gminnym logo. – To bardzo cenna pamiątka – mówi jubilatka.

Specjalną uroczystość zorganizowano również w Żakowie. Pani Genowefa była zaskoczona jej rozmachem, bowiem niemal do ostatniej chwili scenariusz uroczystości utrzymywano przed nią w tajemnicy. Cieszą ją upominki, ale przede wszystkim kwiaty.

– Cięte – uwielbiam, a dostałam ich chyba więcej niż przed laty, z okazji ślubnej uroczystości – śmieje się Genowefa Tomaszewska.

Na razie nie myśli o sołeckiej emeryturze, ale nie obraziłaby się, gdyby podczas kolejnych wyborów sołtysa Żakowa pojawił się kontrkandydat. Chętnie przekazałaby pałeczkę nowemu sołtysowi. Co nie oznacza, że jest już znudzona swoją pracą. Wręcz przeciwnie. Lubi wyzwania, zarówno małe, jak i te, które wymagają znacznie większego zaangażowania.

(ama)

Więcej: http://panorama.media.pl/content/view/433658/#ixzz21LGbKdnU

 

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: