Duży wzrost opłat za wywóz śmieci

Dziesięć złotych miesięcznie od osoby – tyle wynosić ma tak zwany „podatek śmieciowy”, czyli opłata za zagospodarowania odpadów płacona od lipca przez mieszkańców Leszna i 18 okolicznych gmin wchodzących w skład związku komunalnego.

materiał elka.pl

Dziesięć złotych miesięcznie od osoby – tyle wynosić ma tak zwany „podatek śmieciowy”, czyli opłata za zagospodarowania odpadów płacona od lipca przez mieszkańców Leszna i 18 okolicznych gmin wchodzących w skład związku komunalnego. To cena za odpady segregowane – nieposegregowane kosztować mają 19 złotych od osoby.

radio_elka_logoUtworzony pod koniec ubiegłego roku Międzygminny Związek Komunalny Gmin Regionu Leszczyńskiego zrzesza 19 samorządów południowo-zachodniej Wielkopolski. To właśnie związek zajmie się zagospodarowaniem odpadów we wszystkich gminach, zgodnie z nowymi przepisami, które zaczną obowiązywać od lipca. Najważniejszą nowością będzie wprowadzenie jednolitej opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych, ponoszonej przez mieszkańców.

Jej wysokością zajmą się przedstawiciele gmin na najbliższym spotkaniu, zaplanowanym na przyszły czwartek 30 stycznia. Już wiemy, jaka będzie propozycja zarządu związku. -Proponujemy, żeby opłata wynosiła 10 złotych od osoby miesięcznie – powiedział Radiu Elka przewodniczący zarządu Eugeniusz Karpiński. To podatek od śmieci posegregowanych, ci, którzy zadeklarują odstawianie odpadów zmieszanych zapłacić mają prawie dwa razy tyle – 19 złotych od osoby. Takie rozwiązanie, zdaniem Karpińskiego, ma skłonić mieszkańców do segregacji. Nowa stawka nie będzie o wiele wyższa dla mieszkańców Leszna, gdzie dotąd opłata wynosi ponad 9 złotych, jednak w przypadku niektórych gmin wzrost będzie o wiele większy.
W zamian mieszkańcy będą mieli gwarancję odbioru wszystkich śmieci, niezależnie od ich ilości. -Nie będzie trzeba chomikować, palić czy pokątnie wywozić – mówi Karpiński. Odpady będą też odbierane częściej – o ile w Lesznie odbiór raz w tygodniu to norma, to są gminy, gdzie dzieje się to nawet tylko raz w miesiącu.
Decyzję o przyjęciu stawek podejmą członkowie związku – jeżeli jednak je przyjmą, od lipca będą one obowiązywać we wszystkich 19 gminach. (jad)

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

2 komentarze

  1. LALA

    STAWKA JEST WYSOKA ,ALE CIESZĘ SIĘ ŻE WRESZCIE WSZYSCY BĘDĄ PŁACILI,A NIE JAK DO TEJ PORY UNOSZĄ SIĘ KŁĘBY DYMU PO SPALONYCH PLASTIKACH.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: