Dożynki w Wilkowicach

Dożynki w Wilkowicach od kilku lat odbywają się w drugim dniu Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, cieszą się bardzo dużą frekwencją.

Rolnicy wraz z Sołtysem Mieczysławem Reszczyńskim i Wójtem Jackiem Karmińskim obchody Dożynek rozpoczęli od wspólnej mszy świętej w kościele św. Edyty. W tym roku w rolę Starostów Dożynek wcielili się Dorota Pietrowiak i Dariusz Zawidzki, którzy przewodniczyli oprawie uroczystości dożynkowych.

Podczas imprezy swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalno-taneczne przedstawiły dzieci z Wilkowic. Występowała grupa Biedronek, Misi i grupa Zerówka. Piosenką Majki Jeżowskiej „Dłonie” oraz utworem „Familijny blues” zaprezentowała się Karolina Misiewicz, a Wiktoria i Zuzia Piekarczyk wraz z Moniką Białas zatańczyły, przedstawiając samodzielnie opracowany układ choreograficzny. Gromkimi brawami zostali nagrodzeni też Maurycy Jąder, za recytacje wierszy „Kogel mogel”, i „Żuraw i Czapla” oraz Oliwia Reszczyńska i Marysia Nowak wychowankowie MOK-tonów w Lesznie.

Na zakończenie bloku artystycznego z piosenkami pełnymi humoru i wigoru wystąpił chór RAPSODIA, który piosenką biesiadną porwał wielu do wspólnego śpiewu.

Dużą atrakcją dla zebranych na Dożynkach był skok spadochronowy  Damiana Gołębskiego oraz Jakuba Brzuzki. Tradycyjnie już odbył się lot z cukierkami. Dariusz Zawidzki Starosta Dożynkowy sterując samolotem PZL GAWRON sypał z nieba morze cukierów dla najmłodszych, choć i wielu dorosłych nie ustawało w biegu po słodycze.

Ważnym akcentem Dożynek jest bookcrossing przeprowadzony przez Bibliotekę Publiczną. Pani Agnieszka w ramach tej akcji „przeczytaj i podaj dalej”  rozprowadziła kilkadziesiąt książek. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Biblioteka zorganizowała też dla najmłodszych konkurs rysunkowy o tematyce dożynkowej. Dla laureatów ufundowała książkowe nagrody.

Dla dzieci i dorosłych przeprowadzono szereg konkurencji sprawnościowych, które miały za zadanie rozweselić zebraną publiczność, co myślę się udało.

Podczas Dożynek przeprowadzono loterię fantową, której dochód przeznaczony jest na wyposażenie placu zabaw w Wilkowicach.

Dziękuję w imieniu organizatorów wszystkim którzy zakupili losy oraz sponsorom, bez których ta impreza byłaby uboższa. Dziękuję mieszkańcom za pomoc i dobrą zabawę.

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: