W Panoramie Leszczyńskiej redaktor Robert Lewandowski napisał felieton. W owym felietonie naczelny Panoramy rozlicza ludzi z ich grzechów. Oto treść felietonu

Między niebem a piekłem
materiał 26.07.2012. – panorama.media.pl
ImageKażdy z nas, a przynajmniej każdy z wierzących, chciałby iść po śmierci do nieba. Ale ta oczywista z pozoru prawda w dzisiejszych czasach nie jest już taka oczywista. Bo podświadomie wiemy, że w niebie powinno być nam lepiej, ale może się okazać, że w piekle jest o wiele ciekawiej.
Gdzie trafi po zakończeniu ziemskiego żywota taki ksiądz Mariusz, który ślubował Bogu czystość, wierność i oddanie, lecz jego życie poszło w trochę innym kierunku? Poznał dziewczynę, zostali parą, a z tej ich miłości zrodziło się nowe życie. Potem było już tylko gorzej: ona zaszła w ciążę, on nie chciał tego dziecka, a gdy przyszedł czas rozwiązania, on zostawił ją samą i poszedł …słuchać muzyki. Może chciał zagłuszyć swoje sumienie? Ale rzeczywistość skrzeczała: kobieta w sąsiednim pokoju wiła się z bólu, prosiła o pomoc, choćby o wezwanie karetki. Ks. Mariusz uznał, że nie ma takiej potrzeby. Finał znamy z publikacji prasowych: młoda kobieta urodziła martwe dziecko, prokuratura uznała że przestępstwa nie było i po sprawie. On w ramach kościelnej kary jest teraz „na zesłaniu” na Ukrainie. Ten ksiądz przez dwa lata był wikariuszem w mojej parafii…

Lokalne społeczności też mają nieziemskie dylematy: w wielu gminach naszego regionu rozpoczął się kilka lat temu boom na stawianie elektrowni wiatrowych. Tak przynajmniej się wydawało na początku. W elektrownie wiatrowe postanowił zainwestować jeden z bardziej znanych Polaków, były piłkarz Zbigniew Boniek. Wypatrzył sobie gminę Lipno i ruszył przekonywać do pomysłu miejscowe władze. Z władzami poszło w miarę łatwo, gorzej było z mieszkańcami. Okazało się, że ludzie nie chcą wiatraków pod swoimi oknami, czemu dali wyraz w ostatnich wyborach, detronizując poprzedniego wójta, a potem w referendum mówiąc gromkie „nie” wiatrakom. Teraz już wiadomo, że w tej gminie nie będzie wiatraków, ale też i nie ma władzy. Kolejny włodarz, ten który doszedł do władzy na fali protestu wiatracznego, okazał się gorszy od poprzednika. Ma kilka spraw w sądzie, w tym tę o nadużycia urzędnicze i korupcję. Bliżej więc mu w tej chwili do piekła niż do nieba…

W gminach na innym krańcu regionu – w Miejskiej Górce i Krobi – konińska firma PAK (od kopalń i elektrowni) zaproponowała: wybudujemy wam kopalnię węgla brunatnego, a potem może i elektrownię. Choć surowiec wydobywany jest z ziemi, czyli raczej z piekła, za kilka lat będzie się wam żyło jak w raju – przekonywali przedstawiciele kopalni. No, ale jak stworzyć niebo na ziemi na bazie piekielnego pomysłu, aby na ziemiach typowo rolniczych zadomowili się górnicy odkrywkowi? Mieszkańcy się zbuntowali, choć lokalna władza mało zdecydowanie powiedziała „nie” i ma z tego tytułu problemy. Wiadomo: referendum, pyskówki na zebraniach, a w perspektywie może i przegrane następne wybory samorządowe.

W samym Lesznie ostatnio władza zwraca się ku niebu, choć od lat w mieście rządy sprawuje lewica. Wrócił stary pomysł na wybudowanie pasa startowego dla samolotów turystycznych. Ale rozczaruje się ten, kto pomyśli, że będzie można z lotniska w Strzyżewicach polecieć na wczasy do Egiptu czy Turcji. Pas o wymiarach 1,2 km na 25 metrów, miałby służyć głównie lokalnym biznesmenom i władzy, aby mogli szybko się przemieszczać po kraju (a może i Europie). Jest jeden problem: nie wiadomo, kto wyłoży owe 8 mln zł, aby pas powstał. Jak zrozumiałem z ostatnich publikacji prasowych, pieniądze ma dać miasto, które chce namówić do partycypacji władze samorządowe innych gmin w regionie, a także władze województwa. Pomysł iście szatański, jeśli spojrzy się, jak mocno zadłużony jest leszczyński budżet.

Robert Lewandowski

 

Szanowny Panie redaktorze, próbuję zrozumieć pana retorykę zastosowaną w felietonie. Nie potrafię. Co niby ciekawego miałoby być w owym piekle (…może się okazać, że w piekle jest o wiele ciekawiej)? przekręty, olanie bliźniego, pozostawienie kobiety w potrzebie? Cóż takiego? A kiedy już pan tak ocenia komu bliżej do piekła niż do nieba, chciałbym panu przypomnieć, że to żałujący łotr, który słusznie poniósł karę, ma swój udział w niebie. Daleki jestem od tego typu retoryki zastosowanej przez pana i wierzę, że to tylko retoryka a nie zwykłe „dobro życzenie”. Obym się nie mylił.

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Jedna odpowiedź

 1. belka w oku

  Panie Robercie
  Już na chrzcie św. wyrzekamy się szatana, tym samym piekła!
  Jako katolicy znamy dekalog i wiemy co dobre a co złe.
  Każdy z nas ma prawo wyboru.
  Ale od oceniania postępowania innych nie my jesteśmy.
  I ksiądz, i wójt, i każdy z nas odbierze to na co zasłużył.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany