Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu obwieścił dopuszczalne lokalizacje budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy Lipno.

Postanowienie zostało wydane po rozpatrzeniu wniosku Wójta gminy Lipno z marca 2012r. oraz w oparciu o raport mgr. inż Wierzbickiego. W Postanowieniu wyczytać można iż Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) umożliwia pobudowanie 18 turbin na terenie gminy o mocy nie większej niż 2,5 MW. Wysokość wieży nie może przekraczać 100m, a średnica wirnika 117m. Miejsce posadowienia turbin to: Targowisko (4), Górka Duchowna (3), Lipno (1), Żakowo (3), Ratowice (2), Koronowo (3)i Goniembice (2).

Jak uzasadnia RDOŚ początkowo inwestor planował posadowienie 46 turbin o mocy 2,5MG, jednak uwzględniając konsultacje społeczne oraz wyniki przyrodniczego monitoringu zrezygnował z budowy części turbin. Wg raportu Ansee consulting, które opracowało „Studium  Ochrony Krajobrazu Kulturowego dla zespołu elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w Gminie Lipno” stwierdzono, że „turbiny nie wpłyną na struktury krajobrazu i nie wpłyną zasadniczo na obniżenie atrakcyjności turystycznej sąsiednich terenów.

[tu przeczytasz pełną treść dokumentu]

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

4 komentarze

 1. antyKlecha

  A Klecha Ferdyk straszyli nas 80 turbinami a tu raptem 18 i w samym Lipnie 1 !??!!! Oj kłamczuszki nosy wam urosną jak Pinokiowi!!!

  Odpowiedz
 2. do antyklechy

  Z czego się cieszysz? Osiemnaście to i o osiemnaście za dużo! Wszystkie zaplanowane w odległości od 500 do 2500 metrów od Górki Duchownej! Fajnie, że nie w Lipnie, co nie?

  Odpowiedz
 3. antyKlecha

  może o 18 za dużo ale to na takiej chorej polityce skazany/oskarżony wjechał na stołek wójta narobił syfu i długów a jego klika kłamała i wciąż manipuluje faktami!!!

  Odpowiedz
  • do antyklechy

   Kłamała czy nie kłamała, narobiła czy nie narobiła syfu – niezależnie od tego mieszkańcy gminy powinni szanować wolę większości i powinni zawsze trzymać się razem! Nie może być tak, że ktoś się cieszy bo wiatraki staną w Ratowicach, a nie w Lipnie. Nie może być tak, że finansowe interesy wąskiej grupy ludzi zwyciężą i w naszej gminie staną turbiny!
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: