Brak kary za niezłożenie deklaracji śmieciowej

Przepisy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nie przewidują kar za niezłożenie deklaracji śmieciowej przez obywateli. W takiej sytuacji gmina sama ustali naszą stawkę opłaty za odbiór śmieci – informuje portal samorzadowy.pl

Przekazana do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego deklaracja jest podstawą do naliczenia opłaty, jaką należy wnieść za zagospodarowanie naszych domowych odpadów.

W deklaracji wybieramy, czy wytworzone przez nas śmieci będziemy segregować, ile osób zamieszkuje nieruchomość i czy jest ona zamieszkiwana przez cały rok, czy tylko okresowo. Na podstawie tych informacji zostanie obliczona odpowiednia stawka.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, jeżeli deklaracja nie zostanie złożona, samorząd, bądź KZGRL – wyliczy stawkę samodzielnie – biorąc pod uwagę m.in. średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze i przyjmując wariant śmieci niesortowanych.

Na terenie gminy Lipno należącej do KZGRL za śmieci posegregowane zapłacimy 9 zł na miesiąc od osoby, a za nieposegregowane – aż 15 zł

Jedna odpowiedź

1. Zenek

Jak mam segregować śmieci gdyż jeszcze nikt nie dostarczył odpowiednich worków.