Bloger wygrał proces z gminą

Andrzej Nowak, który prowadzi internetowego bloga o gminie Lipno, wygrał proces z Urzędem Gminy Lipno.

materiał leszno24.pl

Sąd uznał, że każdy mieszkaniec ma prawo używać nazwy swojej gminy i że nie może być ona zastrzeżona. Przypomniał też o wolności słowa.

Andrzej Nowak jest mieszkańcem Wilkowic w gminie Lipno. Jesienią 2011 roku założył stronę internetową www.gminalipno.wordpress.com. Publikował w niej informacje dotyczące życia lokalnej społeczności i samorządu. Działalność blogera nie spodobała się ówczesnemu wójtowi Lipna Mariuszowi H. Uznał on, że blog narusza dobra osobiste gminy i że Nowak nie ma prawa używać słów „gmina Lipno” w tytule swojej strony, bo jest to nazwa zastrzeżona. Dlatego wójt zdecydował, że Urząd Gminy pozwie Nowaka do sądu. Pierwsza rozprawa odbyła się w lutym 2012.

 

Urząd początkowo domagał się od Nowaka usunięcia nazwy „gmina Lipno” z nazwy bloga oraz 50.000 zł zadośćuczynienia. Potem z roszczeń finansowych zrezygnował.

Sprawa ciągnęła się tak długo, bo w międzyczasie wójt Mariusz H. trafił do aresztu na 2 miesiące, Kiedy z niego wyszedł nie mógł sprawować swojej funkcji, a potem stracił prawo sprawowania urzędu, bo został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za fałszowanie dokumentów. Niedawno usłyszał kolejny wyrok w sprawie za korupcję, przekroczenie uprawnień i uporczywe nękanie podległych mu pracowników. Od grudnia Lipno ma nowego wójta Jacka Karmińskiego, wybranego w powszechnych wyborach.

Dziś sąd w Lesznie wydał wyrok w sprawie blogera.

Sąd uznał, że Andrzej Nowak nie złamał prawa używając słów „gmina Lipno” w nazwie swojego bloga. Zdaniem sędzi Małgorzaty Ławeckiej-Skóry „gmina Lipno” to nazwa geograficzna i każdy ma prawo jej używać, a tym bardziej mieszkańcy, którzy chcą wymieniać informacje o tym, co się dzieje w ich lokalnym środowisku.

– Poprzedni wójt także używał tej nazwy wydając samorządową gazetkę – mówiła sędzia.

Sąd oddalił też drugą część pozwu – uznał, że Andrzej Nowak na swoim blogu nie naruszył dóbr osobistych gminy.

Sąd zdecydował również, że Urząd Gminy musi pokryć koszty procesu w wysokości 2760 zł.

Wyrok nie jest prawomocny. Pełnomocnik Urzędu Gminy będzie czekała na jego pisemne uzasadnienie, wtedy zdecyduje, czy gmina od wyroku się odwoła.

lm, Fot. L. MATUSZEWSKA

O Autorze

Andrzej Nowak - autor bloga, mieszkaniec Wilkowic. Interesują mnie wydarzenia kulturalne i polityczne na terenie gminy Lipno, w której mieszkam. Przedstawiam własne przemyślenia.

Podobne Posty

Jedna odpowiedź

  1. xxx

    Andrzeju jest to potwierdzenie tego co już wiedzielśmy szkoda tylko, że kosztów nie ponosi ten co namieszał

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: