90-lecie OSP w Lipnie

Wczoraj, tj. 8 czerwca 2013r. w Lipnie Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnie świętowała 90-lecie jej założenia.

Uroczystości związane z obchodami rozpoczęły się o godzinie 16-tej w kaplicy św. Jadwigi. Następnie Ochotnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali przed budynek Urzędu Gminy i strażackiej remizy, gdzie trwały dalej obchody 90-lecia.

W trakcie uroczystości odsłonięto pomnik św. Floriana, który poświęcił kapelan strażaków ks. Maciej Grześ.

Druhna Agnieszka Kociołek przypomniała wszystkim zebranym historię powstania OSP w Lipnie i przybliżyła, życie i pracę Ochotników. Później głos zabrał prezes OSP w Lipnie druh Grzegorz Mały. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju OSP w Lipnie. Stwierdził, że dzięki zaangażowaniu samorządów lokalnych, wielu sponsorów i rodzin, strażacy w Lipnie mogą dziś odpowiadać na potrzeby mieszkańców, eliminując zagrożenie, a niejednokrotnie ratując ludzkie życie. „Dziękuję wszystkim, którzy  służą w naszej jednostce. Dzięki Wam jesteśmy coraz lepsi”.

W trakcie uroczystości niespodziewanie zawyła syrena alarmowa wzywając strażaków na pomoc. Ku radości wszystkim zebranym z remizy wyjechała sikawka wraz z młodymi ochotnikami, którzy niezwłocznie przystąpili do gaszenia pożaru. Cieszy fakt, że rosną młodzi druhowie, którzy nie będą szczędzić czasu i sił „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie, przedstawiciele Zarządu Powiatowego OSP, władze samorządowe i wielu zaproszonych gości.

Założycielem straży pożarnej w Lipnie był Józef Redel, kowala z Bronikowa.  Wraz z kilkoma mieszkańcami wsi powołał on jednostkę OSP Lipno wiosną 1923 roku. Pierwszymi organizatorami byli: Musielak Wojciech, Kaczmarek Franc, Miller Wojciech, Stróżyk Wiktor, Mitt Wilhelm, Wellmaier Hans, Szreiber Otto.

Od 20 lutego 1995 roku, Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Od tego momentu OSP w Lipnie wzywana jest nie tylko do gaszenia pożarów, ale także wzywana jest do niesienia pomocy w wypadkach drogowych, skutkach wichur, nawałnic i innego różnego rodzaju zagrożeń.

W 2012 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnie, otrzymała tytuł „Jednostka roku 2011 powiatu leszczyńskiego” oraz nominację do tytułu wojewódzkiego.

Jeśli jesteś zainteresowany zdjęciem w pełnym formacie lub chcesz je wykorzystać na facebooku lub w jakiś inny sposób, napisz. Jeśli przekażesz darowiznę, udostępnię ci fotografie. Możesz w ten sposób pomóc strażakom z OSP w Lipnie. Darowiznę kierować należy na:
Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnie
PBS Poznań O/Lipno 28 9043 1083 2832 0038 9336 0001

Twój e-mail nie zostanie opublikowany